PRZYGOTOWANIE KOTŁOWNI / MASZYNOWNI POD POMPĘ CIEPŁA W NOWYM DOMU

NAJLEPSZY MOMENT NA MONTAŻ POMPY CIEPŁA

Najlepszym momentem na montaż pompy ciepła jest okres w którym cała instalacja C.O i CWU jest już wykonana i sprowadzona do maszynowni w okolicę jednostki wewnętrznej. Jest doprowadzone zasilanie (zapas kabla 3m wystający ze ściany). Jest przygotowane miejsce pod agregat. Całe pomieszczenie jest wykończone: wykafelkowane lub odmalowane. Kafelkowanie lub malowanie pomieszczenia po wykonaniu instalacji pompy ciepła będzie utrudnione i nie wyjdzie już tak ładnie.

PRZYGOTOWANIE PRZYŁĄCZY POD POMPĘ CIEPŁA

Rury wystające w maszynowni powinny wychodzić ze ściany lub podłogi poniżej jednostki wewnętrznej w odstępach np. co 10 cm w podanej kolejności (zdjęcie, kolejność od lewej):

- zimna woda (z wodociągu),

- cyrkulacja (o ile występuję),

- ciepła woda (CWU),

- powrót z C.O.

- zasilanie z C.O.

ZASILANIE POMPY CIEPŁA

Większość pomp ciepła typu split wymaga dostarczenia zasilania do jednostki wewnętrznej (hydroboxu). Najczęściej zasilanie rozgraniczone jest na 2 obwody:

-zasilanie obwodu sprężarki,

-zasilanie obwodu grzałek.

Przekrój i ilość żył przewodów zasilających, oraz wymagane zabezpieczenie uzależnione jest od mocy pompy ciepła i rodzaju zasilania (1 lub 3 fazy).

Kabel zasilający powinien wystawać poniżej jednostki wewnętrznej na wysokości około 80cm od poziomu podłogi.

BUFOR

Najczęściej stosujemy bufor w instalacji pompy ciepła kiedy:

- w instalacji C.O. występują grzejniki,

- ogrzewanie podłogowe posiada siłowniki na rozdzielaczach / termostaty w pomieszczeniach (ogrzewanie strefowe).

Bufor jest zbędny kiedy ogrzewanie jest oparte w 100% na podłogówce i nie posiada sterowania strefowego / siłowników na rozdzielaczach / elementów zaburzających przepływ w instalacji C.O.

Minimalna pojemność bufora uzależniona jest od mocy pompy ciepła, rodzaju ogrzewania i ilości wody w instalacji. Bufor w instalacji C.O. z pompą ciepła pełni role:

- magazynu energii na cele rozmrażania pompy ciepła,

- wygładzania pracy pompy ciepła w dodatnich temperaturach (brak taktowania),

- sprzęgła hydraulicznego, rozdzielającego poszczególne obiegi C.O.

BOJLER (ZASOBNIK CIEPŁEJ WODY UŻYTKOWEJ)

Głównym wyznacznikiem przy doborze odpowiedniego zasobnika na ciepłą wodę użytkową jest powierzchnia wymiany ciepła wężownicy. Jej minimalną wartość obrazuje poniższe zestawienie.

Zapewniono minimalną powierzchnię wężownicy w podgrzewaczu CWU:

Pompy ciepła < 9kW -----> 1.8m² (300l) 1.4m² (200l)

Pompy ciepła ≥ 9kW -----> 2.4m² (300l) 2.0m² (200l)

Drugim ważnym czynnikiem jest pojemność zasobnika. Standardowe bojlery dedykowane do pomp ciepła mają pojemność 200-300l. Jeśli zużywasz duże ilości wody podczas częstych kąpieli w wannie lub lubisz długie prysznice pod deszczownicą, zaopatrz się w zbiornik CWU o większej pojemności.

Najczęściej występujące zasobniki na ciepłą wodę użytkową dzielimy na:

ZBIORNIK EMALIOWANY

Zasobniki ze stali czarnej z warstwą antykorozyjną wykonaną z emalii oraz wymienną anodą magnezową (niższa cena zakupu, długość gwarancji 3-5 lat, przeciętna żywotność 8-10 lat).

ZBIORNIK NIERDZEWNY

Zasobniki ze stali nierdzewnej, bezobsługowe (droższy w zakupie, gwarancja 8-10 lat, bardzo długa żywotność).

PROWADZENIE TRASY PRZEWODÓW ŁĄCZĄCYCH AGREGAT Z MASZYNOWNIĄ

Najczęściej jednostka zewnętrzna pompy ciepła sąsiaduje bezpośrednio ze ścianą kotłowni / maszynowni. Jeśli maszynownia ma być zlokalizowana centralnie i konieczne jest wykonanie przepustu na etapie budowy, należy go wykonać z rury kanalizacyjnej fi 110 ułożonej ze spadem w stronę agregatu. Rura na całej długości musi być prosta; nie dopuszczalne stosowanie kolan; a wyjście z podłogi w maszynowni może być zakończone jednym kolanem 30st. Tak, rura z podłogi będzie wystawać pod skosem. Zastosowanie ostrzejszego kolana np. 90st. uniemożliwi lub utrudni wykonanie instalacji.

JAK WYKONAĆ OGRZEWANIE POD POMPĘ CIEPŁA

Pompa ciepła to urządzenie które lubi niskie temperatury zasilania! Najodpowiedniejsze będzie ogrzewanie w którym temperatura wody nie przekracza 30-35stC. Jeśli to tylko możliwe róbcie ogrzewanie w 100% oparte na podłogówce i unikajcie grzejników.

Gdy zrobienie samej podłogówki nie jest możliwe, dobierzcie grzejnik o mocy dopasowanej do pomieszczenia o maksymalnej temperaturze zasilania nie przekraczającej 40-45stC.

W tym celu możesz użyć dostępnych w internecie kalkulatorów np. Purmo, lub skorzystać z poniższej tabelki. Pompa ciepła dobrze współpracuje z grzejnikami dla których maksymalna temperatura wody nie przekracza 40-45stC.

Taki grzejnik będzie dużo dłuższy lub grubszy od grzejnika obliczonego dla standardów kotła (70stC.). Przewody zasilające grzejnika PROWADZONE OD OSOBNEGO ROZDZIELACZA, muszą być większej średnicy (PEX 20-25mm), zasilanie wykonane PEXem 16mm nie będzie dostarczało wystarczającej ilości wody/ przepływu!

Jeśli w ogrzewaniu występuje podłogówka i grzejniki (odbiorniki ciepła o różnych temperaturach zasilania) konieczne jest doprowadzenie niezależnych rur między rozdzielaczami a maszynownią.

WAŻNE: Nie łączymy zasilań i powrotów z takich układów!

Dobrą praktyką jest sprowadzenie i opisanie rur od każdego rozdzielacza do pomieszczenia kotłowni / maszynowni. Daje to możliwość niezależnego sterowania każdym rozdzielaczem i nie ogranicza przepływów w podłogówce.

Rozdzielacze powinny być produktami renomowanych firm i zawierać w standardzie:

- rotametry,

- odpowietrzniki,

- zawory spustowe,

- miejsce na siłownik,

Nie oszczędzaj na średnicach rur doprowadzających wodę grzewcza do rozdzielacza i nie buduj rozdzielaczy powyżej 12 pętli/ sekcji. Potworom 24 pętlowym mówimy zdecydowane NIE! Minimalna średnica i rodzaj materiału rury przyłączeniowej do rozdzielacza względem ilości pętli/ sekcji:

- do 6 pętli/ sekcji (miedź lub stal zaprasowywana 22mm/ PEX 25mm/ PP32mm),

- do 8 pętli/ sekcji (np. rura PP32)(miedź lub stal zaprasowywana 28mm/ PEX 32mm/ PP32mm),

- powyżej 10 pętli/ sekcji (miedź lub stal zaprasowywana 28mm/ PEX 32mm/ PP40mm),

ROZSTAW RUR I DŁUGOŚĆ PĘTLI OGRZEWANIA PODŁOGOWEGO

Jeśli nie robisz ogrzewania wedle projektu, stosuj rozstaw podłogówki co 10cm + ogrzewanie ścienne w łazience i pomieszczeniach w których chcemy mieć wyższą temperaturę. Ogrzewanie ścienne najtaniej wykonać z tej samej rury elastycznej przytwierdzonej do ściany i zatynkowanej.

W pomieszczeniach takich jak garaż, w których chcemy utrzymać niższą temperaturę, podłogówkę możemy ułożyć rzadziej (co około 15-20cm). Staraj się obliczać długość pętli tak, aby wszystkie miały podobny rozmiar i nie przekraczały długości ok. 80-100m. Układ z najkrótszą pętlą 10m i najdłuższą 100m, będzie wymagał dużej korekty przepływu na rotametrach dla krótkiego obwodu.

SZCZEGÓŁOWA LISTA NIEZBĘDNYCH INFORMACJI DO WYKONANIA OFERTY:

Call Now Button