PRZYGOTOWANIE OFERTY NA POMPĘ CIEPŁA

W związku z przyjmowaniem ogromnej ilości zbyt ogólnikowych zapytań o montaż pomp ciepła oraz konieczność nadmiarowej komunikacji mailowej, celem zebrania kluczowych i niezbędnych informacji do przygotowania dopasowanej oferty.

Podjęliśmy decyzję o przygotowaniu szczegółowych instrukcji wraz z przykładami, które pomogą Państwu w złożeniu precyzyjnego zapytania o pompę ciepła do domu lub lokalu usługowego.

Korzystając z poniższych wskazówek oraz załączonych, u dołu strony, instrukcji wraz z przykładami znacząco skracają Państwo czas od złożenia zapytania do montażu pompy ciepła. Zapytania złożone według przedstawionego schematu, będą ofertowane w pierwszej kolejności.

CO WARTO WIEDZIEĆ?

OGÓLNE INFORMACJE KTÓRE POMOGĄ CI W PRZYGOTOWANIU SIĘ DO ZŁOŻENIA “DOBREGO ZAPYTANIA”

Typowe pompy ciepła, pod względem źródła pobierania energii (DOLNEGO ŹRÓDŁA) oraz miejscem oddawania energii (GÓRNE ŹRÓDŁO) dzielimy na:

POMPA CIEPŁA TYPU POWIETRZE / WODA

POMPA CIEPŁA TYPU POWIETRZE / POWIETRZE

POMPA CIEPŁA TYPU GRUNT / WODA

Z uwagi na komfort użytkowania oraz bardzo dobry stosunek wydajności do ceny, najczęściej stosowanym rozwiązaniem w polskich domach jest pompa ciepła typu POWIETRZE / WODA.

Nasza firma specjalizuje się w wykonywaniu instalacji pomp ciepła POWIETRZE / WODA w oparciu o sprawdzone i wydajne urządzenia typu:

POMPA CIEPŁA TYPU SPLIT:

pompa ciepła składa się z jednostki zewnętrznej pobierającej ciepło z otoczenia, instalacji freonowej transportującej ciepło oraz agregatu / jednostki wewnętrznej w której następuje oddawanie energii do wody / budynku

Zalety:

- brak wody w agregacie, nic nie zamarznie,

- kompaktowe wymiary jednostki zewnętrznej,

- szeroki zakres zastosowań,

Wady:

- jednostka wewnętrzna,

POMPA CIEPŁA TYPU MONOBLOK:

pompa ciepła składa się najczęściej tylko z jednostki zewnętrznej w której zachodzi pobieranie energii z otoczenia i oddanie do wody

Zalety:

- najczęściej brak jednostki wewnętrznej, lub jednostka małych rozmiarów,

- większa odporność na błędy instalatora,

- brak instalacji freonowej,

Wady:

- wymagane zabezpieczenia anty-zamrożeniowe,

- większy rozmiar agregatu,

Powyższe 2 typy urządzeń głównie rożni miejsce oddawania energii cieplnej do wody (wewnątrz lub na zewnątrz budynku) co niesie za sobą szereg zalet i wad dla obojga rozwiązań.

Nasze realizację najczęściej opieramy o urządzenia typu SPLIT, lecz zdarzają się instalację w których zastosowanie pomp ciepła typu MONOBLOK okazuję się lepsze i bardziej dopasowane do potrzeb konkretnego Klienta.

Niezależnie od tego jaką pompę ciepła wybierzesz, jej działanie opiera się na pobieraniu energii cieplnej z powietrza zewnętrznego i oddaniu jej do budynku. Nie da się zainstalować agregatu w „ciepłej piwnicy”, garażu czy zamkniętej przestrzeni.

INFO: Pompa ciepła do działania nieustannie potrzebuje świeżego powietrza z którego może pobrać energię cieplną!

WYMAGANIA DO MONTAŻU POMPY CIEPŁA

ODPROWADZENIE SKROPLIN Z AGREGATU

Podczas pracy pompy ciepła na wymienniku jednostki zewnętrznej wykrapla się spora ilość wody (wilgoci wykroplonej z powietrza). Wybierając miejsce pod agregat musimy o tym pamiętać.

Skropliny z agregatu możemy odprowadzić:

- bezpośrednio pod agregat, najczęstsze rozwiązanie,

- za pomocą rury do skroplin + grzałki anty-zamrożeniowej,

- do kanalizacji, nie zawsze wykonalne,

Warto o tym pamiętać, szczególnie gdy jednostka zewnętrzna ma stać blisko ciągu komunikacyjnego/ w przejściu. Brak studni chłonnej pod agregatem, wykonanej z grubego żwiru lub odprowadzenia skroplin w inny sposób, spowoduje w zimie powstanie lodowiska.

POSADOWIENIE JEDNOSTKI ZEWNĘTRZNEJ POMPY CIEPŁA

Podstawowe wytyczne odnośnie montażu jednostki zewnętrznej wyglądają następująco:

- agregat musi zostać zamocowany w sposób stabilny,

- minimalna wysokość od podłoża do agregatu musi wynosić 30cm,

- jednostka zewnętrzna musi mieć zapewniony swobodny przepływ powietrza i dostęp serwisowy, odpowiedni odstęp od ściany oraz przeszkód,

- należy unikać montażu agregatu w pobliżu sypialni,

Najczęściej stosowanym przez nas sposobem posadowienia agregatu jest montaż na krawężnikach. Jest tani, trwały i zapewnia wymagany odstęp agregatu od gruntu. Jako podbudowę pod agregat warto użyć grubego żwiru, który ułatwia wsiąkanie skroplin w grunt.

Drugim możliwym sposobem montażu jednostki zewnętrznej jest montaż naścienny przy użyciu metalowego wspornika. Jest mniej polecany z uwagi na możliwość przenoszenia drgań na ścianę budynku.

MONTAŻ WISZĄCY

MONTAŻ NA KRAWĘŻNIKACH

MONTAŻ NA FUNDAMENCIE

 

INFO: Chcesz wykonać fundament pod agregat? Napisz o tym – wyślemy wymiary fundamentu.

 

PROWADZENIE TRASY PRZEWODÓW ŁĄCZĄCYCH AGREGAT Z MASZYNOWNIĄ

Zarówno w pompach SPLIT jak i MONOBLOK preferowane jest wykonywanie krótkich instalacji łączących jednostkę zewnętrzna z maszynownią. W myśl zasady – im krócej tym taniej. Oczywiście możliwe jest wykonanie instalacji połączeniowej o długości nawet kilkudziesięciu mb, lecz wiąże się to z dodatkowymi opłatami i stratą ciepła.

LOKALIZACJA JEDNOSTKI WEWNĘTRZNEJ (HYDROBOXU)

Niezależnie od tego czy montaż pompy ciepła dotyczy budynku nowego czy też modernizowanego, jednostka wewnętrzna oraz bufor C.O. i bojler (zasobnik Ciepłej Wody Użytkowej) powinny być zlokalizowane blisko siebie oraz możliwie w najmniejszej odległości od instalacji C.O. Znów działa złota zasada – im bliżej/krócej tym taniej.

Hydroboxy w układach split dzielimy na:

Najczęściej instalowane jednostki wewnętrzne przeznaczone są do montażu ściennego. Ich wygląd przypomina kocioł gazowy. Wymiary (W x S x G) 90cm x 50cm x 34cm. Przyłącza wszystkich rur zlokalizowane od dołu hydroboxu.

Stojąca jednostka wewnętrzna All In One z wbudowanym zasobnikiem CWU. Jej wygląd i gabaryt przypomina lodówkę. Wymiary (W x S x G) 180cm x 60cm x 72cm. Przyłącza większości rur zlokalizowane są przy podłodze.

ZOBACZ SZCZEGÓŁOWĄ INSTRUKCJĘ:

Call Now Button