POMPA CIEPŁA PANASONIC T-CAP 9kW
Pompa Ciepła Panasonic T-CAP 9kW to jedna z najczęściej montowanych Pomp Ciepła T-CAP marki Panasonic w Polsce. Choć moc nominalna tej Pompy Ciepła to tylko (lub aż) 9kW, to zastosowane w niej technologie pozwalają jej konkurować z dużo mocniejszymi Pompami Ciepła.
Spytacie skąd ta popularność? A no stąd,że T-CAP 9kW dość dobrze wpisuje się w straty ciepła występujące w starszych budynkach o powierzchni 160-200m2, oraz w nowszych budynkach gdzie niejednokrotnie powierzchnia ogrzewana przekracza 200m2, lub nawet 300m2!
Stąd można wysnuć twierdzenie, że Pompa Ciepła Panasonic Aquarea T-CAP 9kW to Pompa Ciepła bardzo uniwersalna do zastosowania w większości nowych i starych budynków występujących na terytorium naszego pięknego kraju :). I bardzo często tak jest! Lepiej być nie może - jedna uniwersalna Pompa Ciepła do każdego domu! I tu euforia musi trochę wyhamować... no bo nie do końca tak jest.
PANASONIC T-CAP 9kW (POMPA CIEPŁA DLA KAŻDEGO)
Czy rzeczywiście jest tak, że pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW może być pompą ciepła uniwersalną, dla każdego?... Poniekąd tak, w praktyce nie - dlaczego? Nic się nie zmieniło w kwestii doboru pomp ciepła - przynajmniej u nas :). Pompy ciepła dobiera się przez pryzmat zapotrzebowania na energię cieplną dla budynku (STRAT CIEPŁA), wielkość zasobnika na Ciepła Wodę Użytkową (CWU) i rzeczywiste zużycie dobowe , oraz możliwości technicznych pompy ciepła.
Większość domów w Polsce swoim zapotrzebowaniem na energię cieplną wpisuje się w parametry reprezentowane prze pompę ciepła Panasonic Aquarea T-CAP 9kW:
-niezmienna moc 9kW dostarczana ze "sprężarki",
-źródło szczytowe w postaci grzałki elektrycznej 3kW.
Razem 12kW dostępne gdy na zewnątrz mamy temperaturę -20stC.! Dane te robią wrażenie, ale nie należy zapominać o tym, że moc nominalna oraz maksymalna to nie wszystko - istnieje jeszcze moc minimalna - parametr równie ważny!
Moc minimalna pompy ciepła uwydatnia się wtenczas, kiedy na zewnątrz występuję temperatura dodatnia, a szczególnie gdy jej wartość jest dwucyfrowa. Wtedy może okazać się, że nasz uniwersalny T-CAP jest zwyczajnie za duży i dostarcza za dużo energii cieplnej względem zapotrzebowania budynku.
MINIMALNA MOC GRZEWCZA PANASONIC T-CAP 9kW
Minimalna moc grzewcza pompy ciepła Panasonic T-CAP 9kW to około 3kW. Moc ta jest zmienna i zależna od temperatury - im cieplej tym wyższa. Dlatego dla temperatur dwucyfrowych przeszacowanie mocy pompy ciepła względem zapotrzebowania budynku, mocno się uwydatnia. Z tego powodu nie możemy przyjąć,że pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW to jedyny słuszny wybór!
Co się dzieje kiedy nasza pompa ciepła chodzi na minimalnych obrotach dając 3kW ciepła a zapotrzebowanie dla budynku wynosi np. 1-1,5kW?
TAKTOWANIE POMPY CIEPŁA PANASONIC T-CAP
Co to jest i na czym polega taktowanie pompy ciepła? Proces nazwany taktowaniem pompy ciepła zaczyna się wtedy kiedy pompa ciepła załącza się bardzo często (nawet kilkanaście razy na godzinę!) i pracuje bardzo krótki czas. Nie potrafi bardziej ograniczyć obrotów sprężarki aby zmniejszyć ilość wytwarzanego ciepła, co przekłada się na bardzo szybkie i nieefektywne nagrzanie wody w obiegu do nastawionej wartości.
Zjawisko to widać szczególnie przy układach opartych o grzejniki o bardzo małej objętości wody (mała pojemność cieplna), a mniej lub wcale przy ogrzewaniu podłogowym... ale o tym kiedy indziej.
Takie taktowanie pompy ciepła wpływa negatywnie na:
- żywotność sprężarki, skraca jej żywotność,
- opłacalność ogrzewania PC, wyższe rachunki za prąd,
- komfort użytkowania, wahania temperatury w budynku.
W skrócie: NIC DOBREGO!
DLA KOGO POMPA CIEPŁA PANASONIC T-CAP 9kW BĘDZIE NAJLEPSZA?
Jak zawsze wszystkich zainteresowanych którzy są zdecydowani na współpracę z naszą firmą odsyłam do naszej strony internetowej poświęconej tematyce doboru pomp ciepła do istniejących oraz nowo powstających budynków.
W tej zakładce możecie zdobyć wiedzę od podstawowej traktującej o rodzajach PC, przez obliczanie zapotrzebowania na ciepło, po sporządzenie dobrego zapytania o pompę ciepła (KLIKNIJ TUTAJ).
Dla kogo najlepiej dopasowaną pompą ciepła będzie Panasonic T-CAP 9kW? Dla wszystkich osób których obliczone zapotrzebowanie budynku na ciepło mieści się w przedziale 10-12kW i mieszkają w strefie klimatycznej Polski dla której w skrajnie mroźny dzień temperatura nie jest niższa niż -20stC. (większość Polski).
Pompa ta szczególnie polecana jest dla osób posiadających ogrzewanie grzejnikowe z racji takiej samej maksymalnej mocy grzewczej dla wody w obiegu grzewczym o temperaturze:
-35stC. ogrzewanie podłogowe,
-45stC. przewymiarowane grzejniki,
-55stC. "normalne" grzejniki.
Do obliczenia zapotrzebowania na ciepło dla budynku i Ciepłej Wody Użytkowej najlepiej skrupulatnie użyć strony podanej w powyższym linku, pamiętając o tym, że dla normalnego zużycia Ciepłej Wody Użytkowej (50l na osobę/dzień) należy zsumować wartość z pola W NAJMROŹNIEJSZY DZIEŃ W ROKU TWÓJ DOM POTRZEBUJE...kW CIEPŁA + 0,5kW na każde 200l zasobnika CWU.
Dlatego maila z obliczonym zapotrzebowaniem na ciepło prześlij do nas po szczegółowym zapoznaniu się z wszystkimi informacjami z TEJ PODSTRONY. Właściciel kalkulatora cieplowlasciwie.pl ma już dość zapytań o pompy ciepła! A nie jest to jego profesja. 🙂
STAŁA WYDAJNOŚĆ POMPY CIEPŁA PANASONIC T-CAP 9kW
Skąd takie możliwości i szeroki zakres stosowania Pompy Ciepła która ma tylko 9kW mocy nominalnej? Odpowiedzią na to pytanie i kluczem do sukcesu pompy ciepła Panasonic T-CAP jest zastosowanie technologii "dotrysku" czynnika chłodniczego do sprężarki, co przełożyło się na możliwość uzyskania stałej wydajności grzewczej do temperatury zewnętrznej -20stC.
Nawet gdy parametr wody w ogrzewaniu jest na poziomie 55stC.! Technologia ta pozwala niejednokrotnie zastąpić inne PC o mocy nominalnej 12-16kW pompą ciepła o mocy nominalnej 9kW. I to bez ryzyka, że przy skrajnych temperaturach moc pompy ciepła T-CAP będzie nie wystarczająca.
Drugą ważną informacją jest fakt, że grzanie taką PC przy skrajnych mrozach jest korzystniejsze finansowo w stosunku do pomp ciepła konwencjonalnych w których wydajność agregatu pompy ciepła wyraźnie spada a zainstalowane grzałki elektryczne (o sprawności <1) mają większy udział w wytwarzaniu energii cieplnej na cele ogrzania budynku.
Oczywiście nic nie dzieje się za darmo i nie jest to jedyna pompa ciepła na rynku która nie traci swej wydajności wraz ze spadkiem temperatury zewnętrznej. Pomimo iż grzanie z zachowaniem stałej wydajności pompy ciepła jest bardziej opłacalne niż dołączenie grzałek elektrycznych o dużej mocy, to odbywa się ono z większym udziałem energii elektrycznej.
W "zwykłej" pompie ciepła wraz ze spadkiem mocy generowanej przez agregat spada też zużycie prądu. W skrócie im niższa temperatura na zewnątrz tym mniej czynnika spręża sprężarka - ma lżej więc zużywa mniej prądu. W T-CAPie czynnik jest "dotryskiwany" a tym samym sprężarka może generować wyższą moc grzewczą kosztem większego poboru energii elektrycznej.
Jak by na to nie patrzeć ta technologia ma więcej plusów niż minusów!
NAJWAŻNIEJSZE DANE TECHNICZNE PANASONIC T-CAP 9kW
Pompa ciepła Panasonic Aquarea T-CAP 9kW występuje obecnie w takich odmianach:
- monoblok o zasilaniu 1 i 3 fazowym,
- split All In One (jednostka wewnętrzna z wbudowanym zasobnikiem CWU) o zasilaniu 1 i 3 fazowym,
Oraz w 2 najczęściej spotykanych odmianach split bez wbudowanego zasobnika CWU o następujących najważniejszych parametrach:
O zasilaniu 1 fazowym agregatu 230V (wymagane przez producenta zabezpieczenie 32A!):
- symbol jednostki wewnętrznej WH-SXC09H3E5,
- symbol jednostki zewnętrznej WH-UX09H3E5,
- symbol pakietu jednostek KIT-WXC09H3E5,
- zasilanie obwodu grzałki 230V/16A
- moc minimalna ok.3kW,
- moc maksymalna przy temperaturze zewnętrznej -20stC. = 12KW,
- klasa efektywności energetycznej dla temperatury wody 35/55stC., A+++/A++
- wymiar jednostki wewnętrznej mm (W x S x G) 892 x 500 x 340,
- wymiar jednostki zewnętrznej mm (W x S x G) 1340 x 900 x 320
- maksymalna głośność agregatu 68 dB,
- maksymalna długość przewodów freonowych 30m.
- zakres temperatury pracy -28stC + 35stC.
O zasilaniu 3 fazowym agregatu 400V(wymagane przez producenta zabezpieczenie tylko 16A!):
- symbol jednostki wewnętrznej WH-SXC09H3E8,
- symbol jednostki zewnętrznej WH-UX09H3E8,
- symbol pakietu jednostek KIT-WXC09H3E8,
- zasilanie obwodu grzałki 230V/16A
- moc minimalna ok.3kW,
- moc maksymalna przy temperaturze zewnętrznej -20stC. = 12KW,
- klasa efektywności energetycznej dla temperatury wody 35/55stC., A+++/A++
- wymiar jednostki wewnętrznej mm (W x S x G) 892 x 500 x 340,
- wymiar jednostki zewnętrznej mm (W x S x G) 1340 x 900 x 320
- maksymalna głośność agregatu 68 dB,
- maksymalna długość przewodów freonowych 30m,
- zakres temperatury pracy -28stC + 35stC.
Najważniejszą różnica między dwoma przedstawionymi pompami ciepła jest różnica w zasilaniu, która niesie za sobą w przypadku wyboru (tańszego) urządzania jednofazowego potrzebę zastosowania bardzo dużego zabezpieczenia obwodu sprężarki (aż 32A). Zabezpieczenie to jest nieosiągalne w większości gospodarstw domowych (najczęściej spotykane zabezpieczenia 20-25A). Należy na to zwrócić szczególna uwagę podczas wyboru konkretnego rozwiązania.
POMPA CIEPŁA PANASONIC T-CAP 9kW PODSUMOWANIE
Najważniejsze z całej tej opowieści o pompie ciepła Panasonic T-CAP 9kW jest morał taki:
Szeroką popularność Panasonic T-CAP9kW zyskał dzięki dobremu stosunkowi jakości do ceny, reprezentowanym parametrom, oraz zaawansowanej logice sterowania w standardzie z możliwością rozbudowy o kolejne moduły rozszerzeń umożliwiające niezależne sterowanie np.:
-dodatkowym obiegiem (podłogówka z osobna krzywą grzewczą),
-obiegiem grzewczym basenu,
-instalacją solarną,
-panelami PV.