12

cze

POMPA CIEPŁA PANASONIC T-CAP 9kW

Pompa Ciepła Panasonic T-CAP 9kW to jedna z najczęściej montowanych Pomp Ciepła T-CAP marki Panasonic w Polsce. Choć moc nominalna tej Pompy Ciepła to tylko (lub aż) 9kW, to zastosowane w niej technologie pozwalają jej konkurować z dużo mocniejszymi Pompami Ciepła.

Spytacie skąd ta popularność? A no stąd,że T-CAP 9kW dość dobrze wpisuje się w straty ciepła występujące w starszych budynkach o powierzchni 160-200m2, oraz w nowszych budynkach gdzie niejednokrotnie powierzchnia ogrzewana przekracza 200m2, lub nawet 300m2!

Stąd można wysnuć twierdzenie, że Pompa Ciepła Panasonic Aquarea T-CAP 9kW to Pompa Ciepła bardzo uniwersalna do zastosowania w większości nowych i starych budynków występujących na terytorium naszego pięknego kraju :). I bardzo często tak jest! Lepiej być nie może - jedna uniwersalna Pompa Ciepła do każdego domu! I tu euforia musi trochę wyhamować... no bo nie do końca tak jest.

PANASONIC T-CAP 9kW (POMPA CIEPŁA DLA KAŻDEGO)

Czy rzeczywiście jest tak, że pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW może być pompą ciepła uniwersalną, dla każdego?... Poniekąd tak, w praktyce nie - dlaczego? Nic się nie zmieniło w kwestii doboru pomp ciepła - przynajmniej u nas :). Pompy ciepła dobiera się przez pryzmat zapotrzebowania na energię cieplną dla budynku (STRAT CIEPŁA), wielkość zasobnika na Ciepła Wodę Użytkową (CWU) i rzeczywiste zużycie dobowe , oraz możliwości technicznych pompy ciepła.

Większość domów w Polsce swoim zapotrzebowaniem na energię cieplną wpisuje się w parametry reprezentowane prze pompę ciepła Panasonic Aquarea T-CAP 9kW:

-niezmienna moc 9kW dostarczana ze "sprężarki",

-źródło szczytowe w postaci grzałki elektrycznej 3kW.

Razem 12kW dostępne gdy na zewnątrz mamy temperaturę -20stC.! Dane te robią wrażenie, ale nie należy zapominać o tym, że moc nominalna oraz maksymalna to nie wszystko - istnieje jeszcze moc minimalna - parametr równie ważny!

Moc minimalna pompy ciepła uwydatnia się wtenczas, kiedy na zewnątrz występuję temperatura dodatnia, a szczególnie gdy jej wartość jest dwucyfrowa. Wtedy może okazać się, że nasz uniwersalny T-CAP jest zwyczajnie za duży i dostarcza za dużo energii cieplnej względem zapotrzebowania budynku.

 

MINIMALNA MOC GRZEWCZA PANASONIC T-CAP 9kW

Minimalna moc grzewcza pompy ciepła Panasonic T-CAP 9kW to około 3kW. Moc ta jest zmienna i zależna od temperatury - im cieplej tym wyższa. Dlatego dla temperatur dwucyfrowych przeszacowanie mocy pompy ciepła względem zapotrzebowania budynku, mocno się uwydatnia. Z tego powodu nie możemy przyjąć,że pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW to jedyny słuszny wybór!

Po to producent przygotował całą paletę mocy urządzeń, aby dobierać je względem zapotrzebowania na ciepło.

Co się dzieje kiedy nasza pompa ciepła chodzi na minimalnych obrotach dając 3kW ciepła a zapotrzebowanie dla budynku wynosi np. 1-1,5kW?

TAKTOWANIE POMPY CIEPŁA PANASONIC T-CAP

Co to jest i na czym polega taktowanie pompy ciepła? Proces nazwany taktowaniem pompy ciepła zaczyna się wtedy kiedy pompa ciepła załącza się bardzo często (nawet kilkanaście razy na godzinę!) i pracuje bardzo krótki czas. Nie potrafi bardziej ograniczyć obrotów sprężarki aby zmniejszyć ilość wytwarzanego ciepła, co przekłada się na bardzo szybkie i nieefektywne nagrzanie wody w obiegu do nastawionej wartości.

Zjawisko to widać szczególnie przy układach opartych o grzejniki o bardzo małej objętości wody (mała pojemność cieplna), a mniej lub wcale przy ogrzewaniu podłogowym... ale o tym kiedy indziej.

Takie taktowanie pompy ciepła wpływa negatywnie na:

- żywotność sprężarki, skraca jej żywotność,

- opłacalność ogrzewania PC, wyższe rachunki za prąd,

- komfort użytkowania, wahania temperatury w budynku.

W skrócie: NIC DOBREGO!

DLA KOGO POMPA CIEPŁA PANASONIC T-CAP 9kW BĘDZIE NAJLEPSZA?

Jak zawsze wszystkich zainteresowanych którzy są zdecydowani na współpracę z naszą firmą odsyłam do naszej strony internetowej poświęconej tematyce doboru pomp ciepła do istniejących oraz nowo powstających budynków.

W tej zakładce możecie zdobyć wiedzę od podstawowej traktującej o rodzajach PC, przez obliczanie zapotrzebowania na ciepło, po sporządzenie dobrego zapytania o pompę ciepła (KLIKNIJ TUTAJ).

Nie ma lepszej i krótszej drogi od idei instalacji pompy ciepła w Twoim domu do finalnej instalacji pompy ciepła najlepiej dopasowanej do Twoich wymagań.

Dla kogo najlepiej dopasowaną pompą ciepła będzie Panasonic T-CAP 9kW? Dla wszystkich osób których obliczone zapotrzebowanie budynku na ciepło mieści się w przedziale 10-12kW i mieszkają w strefie klimatycznej Polski dla której w skrajnie mroźny dzień temperatura nie jest niższa niż -20stC. (większość Polski).

Pompa ta szczególnie polecana jest dla osób posiadających ogrzewanie grzejnikowe z racji takiej samej maksymalnej mocy grzewczej dla wody w obiegu grzewczym o temperaturze:

-35stC. ogrzewanie podłogowe,

-45stC. przewymiarowane grzejniki,

-55stC. "normalne" grzejniki.

Do obliczenia zapotrzebowania na ciepło dla budynku i Ciepłej Wody Użytkowej najlepiej skrupulatnie użyć strony podanej w powyższym linku, pamiętając o tym, że dla normalnego zużycia Ciepłej Wody Użytkowej (50l na osobę/dzień) należy zsumować wartość z pola W NAJMROŹNIEJSZY DZIEŃ W ROKU TWÓJ DOM POTRZEBUJE...kW CIEPŁA + 0,5kW na każde 200l zasobnika CWU.

Nie należy sugerować się wartościami dla CWU błędnie podawanymi i zawyżanymi przez stronę cieplowlasciwie.pl! To nie jest nasza strona.

Dlatego maila z obliczonym zapotrzebowaniem na ciepło prześlij do nas po szczegółowym zapoznaniu się z wszystkimi informacjami z TEJ PODSTRONY. Właściciel kalkulatora cieplowlasciwie.pl ma już dość zapytań o pompy ciepła! A nie jest to jego profesja. 🙂

 

STAŁA WYDAJNOŚĆ POMPY CIEPŁA PANASONIC T-CAP 9kW

Skąd takie możliwości i szeroki zakres stosowania Pompy Ciepła która ma tylko 9kW mocy nominalnej? Odpowiedzią na to pytanie i kluczem do sukcesu pompy ciepła Panasonic T-CAP jest zastosowanie technologii "dotrysku" czynnika chłodniczego do sprężarki, co przełożyło się na możliwość uzyskania stałej wydajności grzewczej do temperatury zewnętrznej -20stC.

Nawet gdy parametr wody w ogrzewaniu jest na poziomie 55stC.! Technologia ta pozwala niejednokrotnie zastąpić inne PC o mocy nominalnej 12-16kW pompą ciepła o mocy nominalnej 9kW. I to bez ryzyka, że przy skrajnych temperaturach moc pompy ciepła T-CAP będzie nie wystarczająca.

Drugą ważną informacją jest fakt, że grzanie taką PC przy skrajnych mrozach jest korzystniejsze finansowo w stosunku do pomp ciepła konwencjonalnych w których wydajność agregatu pompy ciepła wyraźnie spada a zainstalowane grzałki elektryczne (o sprawności <1) mają większy udział w wytwarzaniu energii cieplnej na cele ogrzania budynku.

Oczywiście nic nie dzieje się za darmo i nie jest to jedyna pompa ciepła na rynku która nie traci swej wydajności wraz ze spadkiem temperatury zewnętrznej. Pomimo iż grzanie z zachowaniem stałej wydajności pompy ciepła jest bardziej opłacalne niż dołączenie grzałek elektrycznych o dużej mocy, to odbywa się ono z większym udziałem energii elektrycznej.

W "zwykłej" pompie ciepła wraz ze spadkiem mocy generowanej przez agregat spada też zużycie prądu. W skrócie im niższa temperatura na zewnątrz tym mniej czynnika spręża sprężarka - ma lżej więc zużywa mniej prądu. W T-CAPie czynnik jest "dotryskiwany" a tym samym sprężarka może generować wyższą moc grzewczą kosztem większego poboru energii elektrycznej.

Jak by na to nie patrzeć ta technologia ma więcej plusów niż minusów!

NAJWAŻNIEJSZE DANE TECHNICZNE PANASONIC T-CAP 9kW

Pompa ciepła Panasonic Aquarea T-CAP 9kW występuje obecnie w takich odmianach:

- monoblok o zasilaniu 1 i 3 fazowym,

- split All In One (jednostka wewnętrzna z wbudowanym zasobnikiem CWU) o zasilaniu 1 i 3 fazowym,

Oraz w 2 najczęściej spotykanych odmianach split bez wbudowanego zasobnika CWU o następujących najważniejszych parametrach:

Pompa ciepła Panasonic WH-SXC09H3E5

O zasilaniu 1 fazowym agregatu 230V (wymagane przez producenta zabezpieczenie 32A!):

- symbol jednostki wewnętrznej WH-SXC09H3E5,

- symbol jednostki zewnętrznej WH-UX09H3E5,

- symbol pakietu jednostek KIT-WXC09H3E5,

- zasilanie obwodu grzałki 230V/16A

- moc minimalna ok.3kW,

- moc maksymalna przy temperaturze zewnętrznej -20stC. = 12KW,

- klasa efektywności energetycznej dla temperatury wody 35/55stC., A+++/A++

- wymiar jednostki wewnętrznej mm (W x S x G) 892 x 500 x 340,

- wymiar jednostki zewnętrznej mm (W x S x G) 1340 x 900 x 320

- maksymalna głośność agregatu 68 dB,

- maksymalna długość przewodów freonowych 30m.

- zakres temperatury pracy -28stC + 35stC.

Pompa ciepła Panasonic WH-SXC09H3E8

O zasilaniu 3 fazowym agregatu 400V(wymagane przez producenta zabezpieczenie tylko 16A!):

- symbol jednostki wewnętrznej WH-SXC09H3E8,

- symbol jednostki zewnętrznej WH-UX09H3E8,

- symbol pakietu jednostek KIT-WXC09H3E8,

- zasilanie obwodu grzałki 230V/16A

- moc minimalna ok.3kW,

- moc maksymalna przy temperaturze zewnętrznej -20stC. = 12KW,

- klasa efektywności energetycznej dla temperatury wody 35/55stC., A+++/A++

- wymiar jednostki wewnętrznej mm (W x S x G) 892 x 500 x 340,

- wymiar jednostki zewnętrznej mm (W x S x G) 1340 x 900 x 320

- maksymalna głośność agregatu 68 dB,

- maksymalna długość przewodów freonowych 30m,

- zakres temperatury pracy -28stC + 35stC.

Najważniejszą różnica między dwoma przedstawionymi pompami ciepła jest różnica w zasilaniu, która niesie za sobą w przypadku wyboru (tańszego) urządzania jednofazowego potrzebę zastosowania bardzo dużego zabezpieczenia obwodu sprężarki (aż 32A). Zabezpieczenie to jest nieosiągalne w większości gospodarstw domowych (najczęściej spotykane zabezpieczenia 20-25A). Należy na to zwrócić szczególna uwagę podczas wyboru konkretnego rozwiązania.

POMPA CIEPŁA PANASONIC T-CAP 9kW PODSUMOWANIE

Najważniejsze z całej tej opowieści o pompie ciepła Panasonic T-CAP 9kW jest morał taki:

Pompa ciepła Panasonic Aquarea T-CAP 9kW to bardzo dobra, mocna i wydajna pompa ciepła. Nie jest ona jednak jedynym słusznym wyborem! Czasem lepiej, taniej w zakupie i w eksploatacji (rachunkach za prąd) zamontować mniejszą jedno wentylatorową pompę ciepła która przy mrozach wspomoże się grzałką.

Szeroką popularność Panasonic T-CAP9kW zyskał dzięki dobremu stosunkowi jakości do ceny, reprezentowanym parametrom, oraz zaawansowanej logice sterowania w standardzie z możliwością rozbudowy o kolejne moduły rozszerzeń umożliwiające niezależne sterowanie np.:

-dodatkowym obiegiem (podłogówka z osobna krzywą grzewczą),

-obiegiem grzewczym basenu,

-instalacją solarną,

-panelami PV.

Autor: KlimatyzacjaKatowice.pl
Call Now Button