15

wrz

KLIMATYZACJA SERWEROWNI

Klimatyzacja serwerowni – jaki klimatyzator dobrać do serwerowni? Jakiej mocy? Ile klimatyzatorów i w jaki sposób ma chłodzić pomieszczenie serwerowni?

klimatyzacja serwerowni

Witajcie w kolejnym poradniku na temat montażu klimatyzacji.
Tym razem zajmiemy się klimatyzacją w pomieszczeniu w którym temperatura odgrywa kluczową rolę.

 

Zainstalować klimatyzator do serwerowni rzecz pozornie łatwa. Przecież wymagania stawiane serwerowni, jako pomieszczeniu – prócz dodatkowego ciepła z serwerów – nie odbiega chyba znacząco od innych pomieszczeń? W typowej Polskiej ekonomicznej wersji serwerowni… Nie odbiegają.

 

Na tym koniec złudzeń! Serwerownia to pomieszczenie, które rządzi się swoimi własnymi prawami. Z ograniczonym dostępem, awaryjnym źródłem zasilania itp.

Systemami, które mają zapewnić niezakłóconą i ciągłą prace serwerów i urządzeń peryferyjnych w każdych warunkach. Serwerownia to przede wszystkim stała temperatura!

 

Ale jak to zrobić by system klimatyzacji serwerowni działał sprawnie, nieprzerwanie i bezawaryjnie przez długie lata? Czy trzeba zbudować specjalny, drogi system klimatyzacji oparty o rozwiązania zarezerwowane tylko dla serwerowni? Po części tak, po części nie.

 

WYMAGANIA DLA POMIESZCZENIA SERWEROWNI

klimatyzator do serwerowni

Dla każdej nawet najmniejszej serwerowni, warunki panujące wewnątrz, powinny być zbliżone. Na jakie parametry powietrza należy wiec zwrócić szczególną uwagę?

 • Temperatura
 • Wilgotność

Stała temperatura wewnątrz serwerowni jest czynnikiem na który wszyscy kładą największy nacisk. Jest to działanie słuszne i jak najbardziej uzasadnione. Wzrost temperatury w serwerowni, to same kłopoty. W pierwszym momencie następuję ograniczenie mocy obliczeniowej gotujących się serwerów, następnie niemiłe konsekwencje w postaci spalonych urządzeń oraz utraty bezcennych danych.

Z reguły temperatura w serwerowni powinna zawierać się w przedziale 19 – 22st.C.

 

Wilgotność? Po co dbać o wilgotność w serwerowni? A no po to, że w każdej serwerowni mamy do czynienia z sprzętem elektronicznym.
Serwery i urządzenia peryferyjne mają określony zakres wilgotności w której mogą pracować.

Nie lubią skrajności. Zarówno kiedy będzie za wilgotno – z oczywistych względów.

Jak i za sucho – zbyt niski poziom wilgotności sprzyja powstawaniu mikro wyładowań elektrostatycznych, które mogą na stałe uszkodzić elektronikę.

 

RODZAJE KLIMATYZATORÓW DO SERWEROWNI

szafa klimatyzacji precyzyjnej

Klimatyzacja do serwerowni to temat szeroki i zróżnicowany. Wybór odpowiedniego rozwiązania zależy od wielu czynników, wymagań pomieszczenia, jak i administratora. W serwerowni  spotkać możemy:

 • zwykłą klimatyzację komfortu (wersja MINI),
 • system oparty na klimatyzacji komfortu doposażony w sterownik pracy naprzemiennej (wersja MIDI),
 • szafy klimatyzacji precyzyjnej (wersja MAXI),
 • dedykowane urządzenia chłodnicze do pomieszczeń serwerowni o dużym zagęszczeniu (wersja PRO).

A jak to się przekłada na polskie realia?

 • najczęściej spotkamy zwykłą najtańszą klimatyzację komfortu – taką jak do domu – o mocy mniejszej lub równej mocy cieplnej serwerów (SŁABO),
 • sporadycznie zobaczymy system klimatyzacji komfortu połączony ze sterownikiem do pracy naprzemiennej, o mocy każdej grupy klimatyzatorów przewyższającej zapotrzebowanie na moc chłodniczą (DOBRZE),
 • rzadko spotkamy szafę klimatyzacji precyzyjnej i raczej nie spotkamy klimatyzacji dedykowanej do serwerowni. (powód CENA)

 

JAKI KLIMATYZATOR DO SERWEROWNI

sterownik pracy naprzemiennej

Nawiązując do powyższych informacji, aby wybrać odpowiedni klimatyzator do Waszej serwerowni, należy zadać sobie następujące pytania:

-jaką wagę mają dane przechowywane na serwerach?

-jak mocno wzrośnie temperatura w pomieszczeniu, gdy klimatyzacja przestanie działać (czy przekroczy graniczne wartości)?

-jakimi środkami dysponujemy?

 

Po analizie podpunktów powinno wyjść Wam:

-że będzie to najuboższa wersja klimatyzacji serwerowni. Bo dane na serwerach nie są aż tak ważne, albo nawet w przypadku awarii klimatyzacji w lecie temperatura nie wzrośnie do wartości krytycznej,

-idziecie w droższe ale dające pewność ciągłości działania rozwiązanie w postaci systemu (nawet w przypadku awarii któregoś z klimatyzatorów),

-stać was na klimatyzację serwerowni z wyższej półki, dbającą o temperaturę oraz wilgotność.

 

UWAGA! NIE KAŻDY KLIMATYZATOR NADAJE SIĘ DO ZASTOSOWANIA W SERWEROWNI!

 

Przed zainstalowaniem klimatyzatora do serwerowni zobacz w dane techniczne, jaki jest zakres temperatury pracy jednostki zewnętrznej.

Nie każdy klimatyzator może chłodzić w zimie. Niektóre urządzenia posiadają zabezpieczenia uniemożliwiające ich prace gdy temperatura na zewnątrz spadnie poniżej +5st.C inne -17st.C.

 

Należy o tym pamiętać przy wyborze klimatyzatora do serwerowni. Czasem taki błąd powoduje, że klimatyzator warty 6000zł potrafi wyrządzić szkody na setki tysięcy złotych.

 

JAK OBLICZYĆ ZAPOTRZEBOWANIE NA MOC KLIMATYZATORA DO SERWEROWNI

klimatyzacja do serwerowni

Żeby poprawnie obliczyć zapotrzebowanie na moc chłodniczą serwerowni, potrzebujemy następujących danych:

-kubatura pomieszczenia,

-moc cieplna urządzeń,

-pozostałe zyski ciepła (ilość osób, nasłonecznienie,itp.)

 

 1. Najpierw policzmy zapotrzebowanie na moc chłodniczą pomieszczenia – długość x szerokość x wysokość x 0,04kW (odległość w m) = potrzebna moc chłodnicza.
 2. Następnie dodajmy do tego moc cieplną wydzielaną przez wszystkie urządzenia – wartość ta powinna być podana w specyfikacji urządzenia. Jeśli nie przyjmijmy, że będzie to 90% mocy elektrycznej.
 3. Inne zyski cieplne zazwyczaj w serwerowni nie występują. Jest to najczęściej pomieszczenie bez okien i osób przebywających w nim na stałe. Jeśli jednak ktoś siedzi w serwerowni na stałe, doliczmy 150w(0,15kW) na każdą osobę.

Po zsumowaniu wszystkich składowych całość pomnóżmy razy 1,3, by zyskać 30% nadwyżki mocy.

 

Przykład z życia wzięty:

-pomieszczenie szerokie na 3m, długie na 4m, wysokie na 2,6m,

-moc cieplna nie znana – pobór energii elektrycznej przez sprzęt komputerowy 3kW,

-brak okien, obsługi pomieszczenia.

 

Obliczenie zapotrzebowania na moc chłodniczą pomieszczenia:

 

3m x 4m x 2,6m x 0.04kW = 1,25kW – moc chłodnicza potrzebna na samo pomieszczenie

+

3kW x 0.9 = 2,7kW – moc chłodnicza potrzebna na urządzenia

=

3,95kW – potrzebna moc chłodnicza

+

Zapas mocy

3,95kW x 1,3 = 5,1kW – potrzebna moc chłodnicza  z zapasem

 

Co nam z tego wszystkiego wyszło? Do serwerowni z naszego przykładu potrzeba zastosować :

-opcja ekonomiczna, 1 klimatyzator o mocy ok. 5kW (brak chłodzenia w przypadku awarii),

-lepsza opcja, 2 klimatyzatory o mocy 5kW każdy, wraz ze sterownikiem do pracy naprzemiennej (nieprzerwana praca w przypadku awarii),

-droższe rozwiązania.

 

Taki 30% zapas mocy jest umowny, jeśli planujesz rozbudowę serwerowni w kolejnych latach przyjmij większą wartość. Serwerów raczej przybędzie.

 

Często montując klimatyzację do serwerowni widzimy 2 serwery zamknięte w normalnej komputerowej obudowie. Dostajemy zapewnienie od Klienta – panie już więcej nie będzie!

Wraz z kolejnymi serwisami widzimy jak ilość sprzętu rośnie cztero lub ośmiokrotnie – a Klient mówi, że klimatyzacja już nie działa tak jak dawniej 😉

 

MONTAŻ KLIMATYZATORA W SERWEROWNI

klimatyzacja serwerownia

Dobór odpowiedniego rozwiązania do skutecznego schładzania serwerowni to nie wszystko. Kolejnym równie ważnym czynnikiem mającym wpływ na bezawaryjność klimatyzacji, oraz sprzętu komputerowego, jest miejsce montażu urządzenia.

Jak zamontować/umieścić klimatyzator w pomieszczeniu serwerowni?

 

 1. Nie montuj klimatyzacji bezpośrednio nad elektroniką lub w niedalekim sąsiedztwie (ZDJĘCIE POWYŻEJ).
 2. Skropliny odprowadź grawitacyjnie, jeśli to niemożliwe, zastosuj dobrą pompkę skroplin.
 3. Jednostkę wewnętrzną klimatyzatora umieść tak by dmuchała na wlot powietrza do serwera.

 

KLIMATYZACJA W SERWEROWNI – PODSUMOWANIE

Serwerownia to szczególne pomieszczenie z dość rygorystycznymi wymaganiami odnoście temperatury oraz wilgotności. Budując system klimatyzacji w tym pomieszczeniu, nie należy kierować się tylko ceną. Wybiegaj w przyszłość i myśl o rozwoju twojej firmy, wraz z nią rośnie liczba serwerów i potrzebna moc chłodnicza – Weź na to poprawkę i zapas mocy!

 

I najważniejsze – uśmiechnij się! Bo dotarłeś do końca tego artykułu 😉

 

 

Autor: KlimatyzacjaKatowice.pl
Call Now Button