23

lip

BŁĄD P2 ORAZ H5 AGREGAT VRF MIDEA

Błąd P2 oraz H5 Agregat VRF MIDEA. Diagnoza Naprawa Agregatów VRF marki MIDEA zlokalizowanych na dachu budynku biurowego PIP w Katowicach. Weryfikacja z elementem zaskoczenia.

Zostaliśmy wezwani przez zaprzyjaźniona firmę do PIPu w Katowicach w celu zweryfikowania, dlaczego na połówce jednego z pięter nie działa klimatyzacja.

Szybka weryfikacja pokazała, że nie chłodzi kilkanaście jednostek wewnętrznych spiętych pod jeden agregat VRF.

Po krótkich oględzinach okazało się, że problem dotyka 2 układów chłodniczych połączonych w system VRF.

Pocieszeniem w tym przypadku miał być się fakt, że w obu agregatach systemu klimatyzacji marki Midea wyświetla się dokładnie ten sam błąd P2.

agregaty vrf midea

ściąganie czynnika z agregatu midea

błąd p2 midea

 

JAK ZDIAGNOZOWAĆ AGREGAT VRF MIDEA?

Pierwsze co należy uczynić, to demontaż obudowy agregatu… WRÓĆ! – może by tak najpierw zaglądnąć na wyświetlacz jednostki wewnętrznej klimatyzatora?… Czemu by nie! Tylko w tym przypadku siedzenie i patrzenie na wyświetlacze jednostek nic by nie dało – dlaczego? Nie wie nikt! – wyświetlacz pokazywał normalną prace, bez błędów, bez nakierowania gdzie szukać dalej.

 

No to czeka nas wędrówka na dach budynku gdzie zlokalizowanych jest 8 agregatów VRF MIDEA.

 

Po zdjęciu obudowy, okazało się, że na płycie głównej agregatu znajduje się wyświetlacz informujący o błędzie P2. Midea jest firmą na tyle przyjazną instalatorom, że umieściła na wewnętrznej stornie osłony agregatu listę najczęściej występujących błędów w klimatyzacji VRF. Nie ws

diagnoza klimatyzatorów midea

agregaty midea

płyta agregat midea

 

BŁĄD P2 AGREGAT VRF MIDEA

Błąd P2- oznacza błąd czujnika niskiego ciśnienia. Jak to rozumieć? Jak działa taki czujnik?

opcja nr 1 – w układzie jest dziura – nieszczelność przez która uciekł czynnik chłodniczy (r410a)

opcja nr 2 – czujnik ciśnienia jest uszkodzony, czynnik jest, a czujnik pokazuje co innego (agregat nie działa)

 

Jak działa czujnik niskiego ciśnienia w klimatyzacji VRF?

Najczęściej pod wejścia czujnika niskiego ciśnienia LP (low pressure) podpięty jest 1 lub nawet 2 czujniki połączone szeregowo – jeden przez drugi.

 

W większości przypadków, jak i w tym omawianym, czujnik niskiego ciśnienia posiada 2 stany, oraz ma bardzo prostą, mechaniczną budowę:

– Normalna praca i ciśnienie powyżej – 0,5 lub 1 bar ZWARTY

– Brak czynnika, lub spadek ciśnienia poniżej – 0,5 lub 1 bar ROZWARTY

 

midea błąd p2

ważenie czynnika

midea błąd h5

 

JAK ZDIAGNOZOWAĆ CZUJNIK NISKIEGO CIŚNIENIA?

1.Odczytać parametry ciśnień ON i OFF i jego stany z naklejki czujnika niskiego ciśnienia.

2.Sprawdzić miernikiem ciągłość czujnika niskiego ciśnienia – ZWARTY/ROZWARTY

3.Podpiąć manometry chłodnicze i sprawdzić ciśnienie. Jeśli ciśnienie czynnika chłodniczego jest normalne (w zależności od temperatury otoczenia) włożyć zworkę i sprawdzić czy układ ruszy i działa normalnie.

 

– Jeśli tak, prawdopodobnie czujnik jest uszkodzony.

– Jeśli nie, czynnika jest na tyle mało, że ciśnienie podczas pracy spada – szukaj nieszczelności

 

BŁĄD H5 VRF MIDEA

błąd h5 w systemie klimatyzacji VRF Midea oznacza nic innego jak kilkukrotne wystąpienie, pod rząd, błędu P2 mówiącego o przekroczeniu progu ciśnienia na ssaniu sprężarki. Błąd ten pojawił się po kilkukrotnym wpięciu i wypięciu zworki czujnika niskiego ciśnienia.

Błąd ten znika kiedy czujnik jest sprawny i działa na niego ciśnienie powyżej granicznej wartości – Najczęściej gdy jest ZWARTY

 

PODSUMOWANIE

Podczas pobytu na dachu przy agregatach czas potrafi dłużyc się w nieskończoność. Szczególnie jeśli przyjdzie wam ściągać cały czynnik z okładu by utwierdzić się w przekonaniu, że wszystko jest w porządku. Czasem z nudów rodzą się dziwne myśli i hipotezy na temat badanych układów VRF. Ale jak wytłumaczyć występowanie błędów odpowiedzialnych za wskazanie niskiego ciśnienia w 2 z 8 układów VRF zmienioną kolejnością faz?

Co chińczyki mieli na uwadze kodując ten błąd w taki sposób i nie podając takiej informacji na obudowie? Tego chyba nie wie nawet serwis fabryczny Midei który po nas przyjechał. Może główny inżynier fabryki miał akurat gorszy dzień. A może …

 

Dla nas najważniejsze, że układ po zamianie 2 kabelków działa znów normalnie 🙂

 

Najlepiej nasze zmagania z Mideą zobaczcie sami:

 

 

Autor: KlimatyzacjaKatowice.pl
Call Now Button