01

mar

MONTAŻ KLIMATYZACJI ROTENSO UKURA, SALON KOSMETYCZNY JAWORZNO

Montaż klimatyzacji Rotenso Ukura, Salon kosmetyczny Jaworzno – relacja z instalacji klimatyzatora do grzania. Gorąco zapraszamy do zapoznania się z poniższymi materiałami, które ukazują przebieg prac montażowych w kolejnym lokalu usługowym.

 

Oprócz relacji (krok po kroku) jak wyglądał sam montaż,dowiedzą się Państwo następujących informacji:

 • Dlaczego do ogrzewania lokalu został wybrany klimatyzator z funkcją pompy ciepła,
 • Wady i zalety wykorzystania klimatyzacji jako źródła ogrzewania,
 • Na jakie trudności napotkaliśmy / jak sobie z nimi poradziliśmy,
 • Czy ogrzewanie klimatyzatorem w ogóle się opłaca?

 

MIEJSCE MONTAŻU KLIMATYZACJI

Nasz dzisiejszy bohater, którym jest klimatyzator marki Rotenso model Ukura o maksymalnej mocy chłodniczej 6,1kW/ grzewczej 6,7kW został zamontowany w salonie kosmetycznym w Jaworznie. Lokal usługowy zlokalizowany jest w ścisłym centrum miasta. Jego całkowita powierzchnia zajmuje około 50m² odnowionego aczkolwiek leciwego już budynku. Ściany z pełnej cegły, stolarka okienna i pozostałe elementy wpływające na energooszczędność, nie są nastawione na zatrzymywanie ciepła. Główna część lokalu stanowi pomieszczenie o powierzchni około 20-25m² i to właśnie w nim zlokalizowany został klimatyzator. Całości wnętrza dopełniają 2 mniejsze pomieszczenia – zaplecze oraz mały gabinet.

 

PRZEZNACZENIE KLIMATYZATORA

Głównym założeniem przyświecającym instalacji klimatyzatora w salonie kosmetycznym, było wykorzystanie go jako powietrznej pompy ciepła ogrzewającej wszystkie pomieszczenia. Od momentu montażu, klimatyzator stał się jedynym źródłem ogrzewania! Z uwagi na dość niską izolację termiczną salonu, oraz chęć zagrzania klimatyzatorem wszystkich pomieszczeń, wybór padł na dobrze nam znaną jednostkę Rotenso Ukura. Łączna powierzchnia oraz pozostałe uwarunkowania zadecydowały o wyborze klimatyzatora legitymującego się maksymalną mocą grzewczą 6,7kW (nominalna moc grzewcza ok. 5,5kW).

Dodatkowym zastosowaniem będzie wykorzystanie klimatyzatora w okresie letnim, jako wydajnego urządzenia chłodzącego, które zadba o komfort Klientek podczas przeprowadzania zabiegów.

 

OPIS MONTAŻU

Montaż klimatyzatora zaczęliśmy jak zwykle od wniesienia niezbędnych narzędzi oraz wypakowania klimatyzatorów z kartonów. Problematyka tej instalacji na pierwszy rzut oka, nie odbiegała znacząco od montażu klimatyzatora „przez ścianę”. Nieznacznie rozszerzony zakres prac (montaż 2m korytka po elewacji,wykonanie dodatkowego przebicia przez płytę balkonu i instalacja bezpiecznika) wróżył rychłe zakończenie prac.

Po rozpoczęciu prac szybko okazało się, że pozory mylą a pod płytą gipsową kryje się ceglana ściana starego budynku skrywająca niespodzianki. W ten sposób bardzo prosty montaż nieco się wydłużył. Pod jednostką wewnętrzną konieczne było wykonanie dużej dziury, by wyciągnąć połówki cegieł, które opadając zablokowały światło otworu na przewody. Samo wykonanie otworu było już wyzwaniem oraz walką z wiertarką – na szczeście wygraną.

Po oczyszczeniu przebicia z resztek cegieł, wykonaniu otworu w tynku za pomocą koronki i rozkuciu, w ramach relaksu, wykonaliśmy przewiert przez płytę balkonu.

 

Podział ról jak zwykle pozostał niezmienny – Ja (Karol) zająłem się montażem wewnątrz a Kacpra posłałem w otchłań chłodu do agregatu.

 

klimatyzator grzejacy

montaż klimatzatora Rotenso Ukura

Rotenso Ukura 5kw

klimatyzacja Rotenso

 

DLACZEGO MODEL UKURA? NAJWAŻNIEJSZE CECHY KLIMATYZATORA.

Dlaczego akurat model Ukura? Lista najważniejszych korzyści / cechy szczególne:

 • Ukura to produkt Rotenso a Rotenso to bezawaryjność
 • 5 lat gwarancji
 • Wysoka jakość zastosowanych materialów
 • Niskie koszty eksploatacji – z 1kW energii elektrycznej otrzymujemy ponad 4kW energii cieplnej
 • Wydajna praca przy temperaturze sięgającej -15°C
 • Niski koszt inwestycji i utrzymania w porównaniu z innymi źródłami ciepła

 

DLACZEGO DO OGRZEWANIA LOKALU WARTO WYBRAĆ POWIETRZNĄ POMPĘ CIEPŁA?

Ten sezon grzewczy nie był pierwszym w historii salonu kosmetycznego. Dotychczas właścicielka lokalu miała do dyspozycji dwa źródła ogrzewania:

 1. Panelowe ścienne grzejniki elektryczne.
 2. Piecyki gazowe zasilane butlami propan-butan 11kg

Panelowe ścienne grzejniki elektryczne nie były użytkowane, z powodu bardzo dużych kosztów eksploatacyjnych. Sprawność takiego grzejnika to mniej niż 90%, co przekłada się na uzyskanie 0,9kW(lub mniej) energii cieplnej z dostarczonego 1kW energii elektrycznej.

 

2 Piecyki na Propan-butan okazały się być złem koniecznym. Koniecznym, ponieważ lokal trzeba czymś grzać.

Złem, bo podczas procesu spalania powstaję duża ilość pary wodnej, która znacząco „zagęszcza” powietrze i kondensuje się na zimnych ścianach oraz oknach. Ponadto gaz z butli nie jest idealnie czystym paliwem i podczas spalania zwyczajnie śmierdzi.

Obydwa źródła ogrzewania nie spełniały oczekiwań właścicielki salonu. Wykonanie kotłowni z piecem gazowym z racji kosztów inwestycji i lokalizacji też nie wchodziło w rachubę.

Klientka postawiła przed nami zadanie znalezienia alternatywnego sposobu ogrzania salonu. Główny nacisk kładąc na wyważenie ceny do jakości urządzenia oraz niskie koszty użytkowania. Wybór mógł być tylko jeden.

 

Klimatyzatory Rotenso to sprzęt sprawdzony przez nas w boju. Model Ukura idealnie wpisał się w oczekiwania właścicielki salonu kosmetycznego, łącząc w sobie wysoką jakość oraz ekonomiczność z przystępną ceną. Wydajna praca gwarantowana przez producenta do temperatury -15°C, umożliwia zastosowanie klimatyzatora jako jedynego źródła ogrzewania. Wszystkie te cechy czynią z naszego bohatera najlepszą alternatywę dla wspomnianych rozwiązań. Dodatkowo klimatyzator posiada funkcję chłodzenia, której grzejnik lub piecyk może mu tylko pozazdrościć.

 

ZALETY I WADY GRZANIA KLIMATYZATOREM

Lista najważniejszych zalet:

 • Wysoka niezawodność
 • Brak inwestycji w komin i armaturę
 • Szybkie nagrzewanie pomieszczenia poprzez wymuszenie ruchu powietrza
 • Brak efektów ubocznych pracy urządzenia (dym,para, zapach)
 • Wysoka ekonomiczność 1kW energii dostarczonej to ponad 4kW ciepła
 • Ekologia – wykorzystanie naturalnej energii odnawialnej
 • Małe gabaryty urządzenia
 • Duża żywotność
 • Możliwość chłodzenia

Lista najważniejszych wad:

 • Do pracy urządzenia niezbędny jest prąd
 • Występowanie cyklicznego, automatycznego odszraniania urzadzenia
 • Wpływ temperatury zewnętrznej na wydajność urządzenia
 • Zróżnicowanie temperatury wewnętrznej – im wyżej tym cieplej

 

 

 

 

 

WYKAZ ZASTOSOWANYCH MATERIAŁÓW I URZĄDZEŃ

Do wykonania tego zlecenia użyliśmy:

 • Klimatyzatora Rotenso Ukura o nominalnej mocy chłodniczej/grzewczej 5,2kW/5,5kW
 • Przewody miedziane Tivento ok. 5m
 • Kabel zasilający oraz komunikacyjny ok.5m
 • Przewód do odprowadzenia skroplin ok.5m
 • Korytko PCV oraz akcesoria na przewody miedziane ok.2m

montaż klimatyzacji dziura

jak podpiać klimatyzator do prądu

klimatyzacja do salonu kosmetycznego

klimatyzacja do salonu

Autor: KlimatyzacjaKatowice.pl
Call Now Button